آشنایی با سئو ( راهنمای کاربردی SEO )

یکی از سئوالات حال حاضر بسیاری از تولیدکنندگان محتوا و همین طور کارآفرینان و صاحبان کسب و کار های آنلاین این است که سئو دقیقاً چیست و چگونه کار می کند.

 

در این مقاله کوتاه شما با مفاهیم اولیه سئو و راهکارهای بهبود جایگاه مقاله و سایت در موتورهای جستجو آشنا خواهید شد. 

 

فهرست مطالب

 • سئو چیست؟
 • چه فاکتورهای در سئو تاثیر گذار هستند؟
 • سوالات متداول درباره سئو

 

سئو چیست؟

به طور خلاصه باید بگوییم که سئو (SEO) مخفف عبارت Search Engine Optimization و به معنی بهبود موقعیت و جایگاه شما در موتورهای جستجو است. به طور مثال اگر کسی عبارت “پیشنهاد” را جستجو کند با سایت‌هایی روبه‌رو می‌شود که به ترتیب رتبه‌بندی شده‌اند. در این میان سئو به شما کمک می‌کند که در چنین عباراتی رتبه و جایگاه خود را بهبود ببخشید.

یادتان باشد موتورهای جستجو همواره دنبال این هستند که بهترین پاسخ ممکن را به کاربران خود بدهند  به همین دلیل دارای الگوریتم های مختلف و پیچیده ای هستند که دائما در حال تغییر هستند. پس اینکه سئو چیست و چه مواردی بر آن موثر است دارای ابعاد مختلفی است و فاکتورهای بسیار زیادی بر روی آن تاثیر گذار است.

 

شاید این موضوع را ندانید ولی سئو ارزانترین راه برای رشد کسب و کار اینترنتی شما در دنیای دیجیتال مارکتینگ است. البته به دلیل اینکه روش ارزان تری در مقایسه با بسیاری از روش های دیگر است به همان نسبت به زمان بیشتری هم نیاز دارد.

توجه داشته باشید که شما با سئوی بهتر مقاله یا سایت خود ، در معرض دید افراد بیشتری قرار می گیرید ولی به این معنا نیست که مورد پسند کاربران قرار بگیرید. اینکه کاربری چیزی را سرچ کند و وارد سایت شما شود، یک مسئله است ولی اینکه شما بتوانید خدمات و یا محصولات خود را بفروشید و یا آن کاربر را به بازدیدکننده همیشگی سایت و یا وبلاگ خود کنید مسئله دیگری است.

 

بنابراین هیچ وقت تمام تمرکزتان را بر روی بهینه سازی سایت تان برای موتورهای جستجو نگذارید بلکه همیشه اولویت اول تان را به تولید محتوای خوب و با کیفیت و متناسب با نیازهای کاربران اختصاص دهید.

 

چه فاکتورهای در سئو تاثیر گذار هستند؟

 

به طول کل میتوان عوامل سئو را به سه بخش دسته بندی کرد:

 1. بازاریابی محتوا (Content Marketing)
 2. عوامل موثر درون صفحه (On Page Seo)
 3. عوامل موثر خارج از صفحه (Off Page Seo)

 

بازاریابی محتوا

پایه و اساس کسب و کار شما محتوا است و علاوه بر کسب و کار، محتوا پایه و اساس سئو هم هست.

شما با محتوای جامع، جذاب، کاربرپسند و مفید میتوانید جادو کنید. البته یادتان باشد که صرفا محتوای خالی کفایت نمیکند و بازاریابی محتوا فراتر از داشتن محتوای جامع و کاربر پسند است. بازاریابی محتوا یعنی اینکه محتوای شما به جای یک بازاریاب عمل کند و عملا یک فروشنده باشد.

هرچه محتوای با کیفیت تر، دست اول و مرتبط تری با مفاهیم جستجو شده توسط کاربر را ایجاد کنید شانس شما برای کسب جایگاه بهتر، بیشتر است.

تحقیق کلمات کلیدی اولین و مهمترین قدم در بازاریابی محتوا و یا همان Content Marketing است. بنابراین ابتدا باید به دنبال بهترین کلمات کلیدی در حوزه کسب و کار خود و تدوین استراتژی برای آن‌ها بود.

همچنین هر چقدر محتوای شما جذاب و کاربر پسند تر باشد، کاربر شما مدت زمان بیشتری را در سایت شما میگذراند. در نتیجه همین مسئله نیز باعث بهبود جایگاه شما خواهد شد.

 

در اینجا به چند مدل محتوا میپردازیم که میتواند به بهبود جایگاه شما در موتورهای جستجو کمک کند:

 • ایجاد پست و مقالات در بخش وبلاگ سایت
 • محتوای رسانه های اجتماعی
 • کتاب های الکترونیکی
 • محتواهای آموزشی و ایجاد راهنماهای مختلف
 • ضبط ویدئو و پادکست
 • اینفوگرافیک و سایر جلوه های بصری

نکته ی بعدی ای که در ایجاد محتوا بسیار مهم است دانستن کلمه کلیدی و مفهوم کلیدی است. تا چند سال قبل صرفا با دانستن کلمه کلیدی میشد کار کرد. اما امروزه با اضافه شدن جستجوی صوتی و محبوبیت و گستردگی آن، شما باید کلمات مختلف و مرتبطی را انتخاب کنید و مفاهیم آنها را بدانید، بعد شروع به تولید محتوا کنید.

شما باید بدانید که مخاطب چه چیزی را سرچ میکند و دقیقا دنبال چه چیزی است، تا بتوانید بهترین پاسخ ممکن به پرسش مخاطب خود را بدهید. این کار دقیقا همان بحث تحقیق کلمات کلیدی است.

نکته ی بعدی تازه بودن محتوای شما است. با توجه به الگوریتم تازگی محتوا، محتوای شما برای گرفتن جایگاه در گوگل باید به روز باشد. نمی شود شما درباره یک مطلبی که بروز رسانی ها زیادی دارد، محتوایی قدیمی تولید کنید و انتظار کسب رتبه هم داشته باشید.

قضیه خیلی ساده است، اگر محتوای شما بسیار قدیمی باشد، قطعا دیگر کاربرد نخواهد داشت. در نتیجه به درد کاربر هم نمیخورد.

 

توجه داشته باشید به غیر از ایجاد محتوای تازه،  شما میتوانید درباره پست های قبلی خودتان بیشتر تحقیق کنید و همان پست را آپدیت کنید. و به این ترتیب به راحتی میتوانید باعث ایجاد محتوای جدید و به روز بشوید. علاوه بر این شما میتوانید محتوا ها را جذاب و طبق تکنیک های روز بازنویسی کنید.

راهکاری که ما پیشنهاد میکنیم این است که برای اوایل آنچنان نیازی به تولید محتوای زیاد برای وبلاگ نیست. شما میتوانید محتوای بلاگ خود را برای شروع، روزانه/روز درمیان/ دو روز درمیان و حتی هفته ای یک بار ایجاد کنید. نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که سعی کنید این کار را به طور منظم انجام دهید.

مسلما هر چه بیشتر محتوا تولید کنید بیشتر هم نتیجه خواهید گرفت. اما نکته فوق العاده مهم، کیفیت است نه کمیت. به جای ایجاد تعداد بالای محتوای بی کیفیت، تعداد کمی محتوای با کفیت ایجاد کنید.

راهکار دیگری که ما برای شروع کار میکنیم، فعالیت موازی در شبکه های اجتماعی است. سعی کنید مخاطبان خود را در شبکه های اجتماعی بیشتر و بیشتر کنید، آنها را راضی و کاری کنید که با خرید از برند شما لذت ببرند.

مدل های مختلفی از محتوا را تولید کنید و سعی کنید تا میتوانید مخاطب خود را تحت تاثیر قرار دهید.

 

موارد موثر درون صفحه (On Page Seo)

 

مواردی که شما درون سایت و یا مقاله بهینه می کنید On Page SEO نامیده میشوندو اینها مواردی هستند که شما بر آنها کنترل کامل دارید و می توانید هر مدل که دلتان میخواهد آنها را انجام دهید. این مطلب به این معنی است که شما در طول زمان می توانید آنها را به بهترین شکل بهینه کنید.

ما اینجا به چند تا از مهم ترین عوامل موثر درون صفحه بپردازیم:

 

1- عنوان صفحه

عنوان صفحه در هر صفجه به موتور جستجو میگوید که این برگه موضوعش درباره ی چیست.

توجه داشته باشید اگر موضوع شما چیزی متفاوت از عنوانی که شما آن را انتخاب کردید، بازتاب دهد، آنوقت عنوان صفحه دیگر ارزشی نخواهد داشت.

طول عنوان صفحه نباید بیشتر از 70 کارکتر باشد. بهترین حالت آن هم استفاده ی ترکیبی از کلمات کلیدی و هم چنین نام برند شما است.

به طور مثال: آموزش سئو | نام برند شما

 

2- توضیحات متا دیسکریپشن

متا دیسکریپشن دقیقا همان متن خاکستری رنگی است که در موتور جستجوی گوگل نمایش داده می شود. در گوگل، همه ی نتیجه ها بدون استثناء دارای 3 پارامتر هستند. ادرس صفحه (Url) – عنوان صفحه (title) – متا دیسکریپشن. دقیقا طبق همین ترتیب هم هستند.

متن مشکی ای که زیر عنوان قرار دارد را متا دسکریشپن میگویند. این بخش به موتورهای جستجو اجازه میدهد که بخش بیشتری از عنوان را درباره ی مفهوم صفحه درک کنند. همچنین همه ی این بخش ها برای کاربر نیز باید مفید باشند.

متادیسکریپشن باید شامل کلمه کلیدی های مربوط به همان صفحه و همچنین توضیح مقداری کوتاه درباره همان صفحه. طول این متن نیز حداکثر 156 کاراکتر است.

توجه:  اگر شما متادیسکریپشن خاصی را برای مطلب خود ننویسید ، به طور خودکار جملات ابتدایی نوشته شما به عنوان متادیسکریپشن انتخاب میشوند.

 

3- زیر عنوان ها

زیر عنوان ها فقط برای درک بهتر مخاطب از محتوای شما نیست. بلکه به بهبود سئوی محتوای آن صفحه نیز کمک بسیار زیادی میکند. زیر عنوان ها شامل تگ های  H1-H2 …. H6 میشوند. توجه داشته باشید که ترتیب ارزش داشتن هر یک از عناوین بدین گونه است که H1 دارای بالاترین ارزش و H6 دارای کمترین ارزش است.

توجه: استفاده ی زیاد از کلمات کلیدی در زیر عنوان ها نه تنها کمک نمیکند که بسیار هم بد است. توصیه میشود به میزان کم و لازم از کلمات کلیدی خود و همچنین هم خانواده و مترادف های آن ها در این زیر عنوان ها استفاده کنید.

 

4- لینک های داخلی

ایجاد لینک های داخلی یعنی در یک صفحه لینک به سایر صفحات داخل سایت داده شود. این کار هم به موتور جستجو کمک میکند، هم به یادگیری بیشتر مخاطب.

توجه: در لینک سازی داخلی صفحه مبدا و مقصد باید از نظر مفهومی مرتبط به هم باشند. تعداد لینک داخلی نباید بیش از حد و نیاز ایجاد شود. از دادن لینک های زیاد به یک یا چند صفحه خاص خود داری کنید. لینک های خود را بین همه ی صفحات پخش کنید.

 

5- استفاده از عکس ها 

عکس ها به انتقال و درک مفاهیم و همین طور به جذابیت محتوا کمک زیادی می کنند و به همین دلیل برای موتورهای جستجو هم اهمیت زیادی دارند. به طوری که صفحه یا نوشته ای که از عکس استفاده کرده است به مراتب جایگاه بهتری نسبت به حالتی دارد که در آن از هیچ عکسی استفاده نشده است. 

 

6- نام و متن جایگزین عکس

اگر شما از عکس در محتوای خودتان استفاده میکنید، باید در متن جایگزین آنها (alt) و نام آنها (name) از کلمات و عبارات کلیدی خود استفاده کنید. اینکار کمک می کند که اگر عکس شکا به هر دلیلی در مرورگر مخاطب لود نشد، متن جایگزین آن برای مخاطب نمایش داده شود. 

ضمن اینکه اینکار به سئو تصاویر و یا بهتر بگوئیم بهینه سازی مقاله و یا سایت با استفاده از تصاویر هم کمک می کند.

 

 

یادتان باشد بهینه سازی بیش از حد یا همان Over Optimization انجام ندهید.

 

بهینه سازی بیش از حد یعنی چه؟

یعنی اینکه مثلا شما کلمات کلیدی مورد نظر خود را به دفعات بیش از حد در مقاله و یا صفحه سایت تان استفاده کنید، بیش از حد لینک سازی داخلی انجام دهید و غیره.

گوگل و سایر موتورهای جستجو این مدل صفحات را به عنوان اسپم در نظر می گیرند و در صورت انجام چنین کاری جریمه خواهند کرد. پنالتی (جریمه) گوگل انواع مختلفی داره ولی به طور مثال اگر صفحه ی مورد نظر شما قبلا صفحه 1 بوده به صفحه 10 پرت میکند.

پیشنهاد ما به شما استفاده کردن کلمه کلیدی موردنظرتان به میزان یکبار به ازای هر 100 کلمه است. یعنی اگر نوشته شما 1000 کلمه دارد شما میبایست در متن حدود 10 بار از کلمه کلیدی مورد نظرتان استفاده کنید.

علاوه بر این شما باید اطمینان حاصل کنید که هر قطعه از محتوای شما بر روی یک یا دو کلمه ی کلیدی تمرکز دارد. این کار باعث میشود محتوای شما به هم مرتبط و ارزشمند تر باشد.

اینکه محتوای شما بر روی چندین کلمه کلیدی تنظیم شده باشد، اغلب باعث پایین آمدن کیفیت، ضربه به سئو و عدم تمرکز می شود.

 

در کنار محتوای سایت، ساختار سایت شما نیز بسیار اهمیت دارد. سایت شما باید به گونه ای طراحی شود که بررسی سایت شما توسط ربات های گوگل مشکل نباشد. باید خیلی مشخص و تا حد امکان سبک باشد.

ایجاد پیوندهای داخلی یا همان لینک سازی داخلی و ایجاد نقشه ی سایت و ارسال آن به موتورهای جستجو کمک بسیار زیادی به فهم و درک ساختار داخلی سایت شما توسط آن ها میکند.

یکی دیگر از نگرانی های بسیار مهم در این حوزه سازگاری سایت شما با موبایل است. طراحی Responsive یا همان واکنش گرا به شما این امکان را میدهد که سایت شما علاوه بر نسخه ی دسکتاپ در موبایل هم به درستی نمایش داده شود.

اگر سایت شما برای نسخه ی موبایل بهینه نشده باشد، شما دچار مشکلی بسیار بزرگ هستید. با توجه به الگوریتم Mobile First Index، سایت شما ابتدا توسط نسخه موبایل بررسی و رتبه بندی میشود.

پس اگر سایت شما برای موبایل بهینه نیست، همین الان آن را بهینه کنید!

 

موارد موثر خارج سایت (Off Page Seo)

به تمامی فاکتورها و عواملی که شما در خارج از سایت خودتان برای بهبود سایتتان انجام میدهید، Off Page Seo گفته می شود. درست است که شما کنترل تمام و کمال و دقیقی بر این عوامل ندارید اما به هر حال از فاکتورهای بسیار کلیدی سئو هستند.

شما به وسیله ی بهبود سئو خارجی سایت خودتان شانس خود را برای حضور در رتبه های بالاتر و بهتر افزایش میدهید.

حال به چند فاکتور اساسی سئوی خارجی سایت میپردازیم و آن ها را بررسی میکنیم:

1- مورد اعتماد بودن سایت

رضایت کاربران و اینکه سایت شما از راهکارهای کاملا قانونی و اصولی که روش های کلاه سفید سئو گفته میشوند استفاده کند و نه از روش های کلاه سیاه سئو، باعث میشود سایت شما نزد گوگل یک سایت مورد اعتماد قلمداد شود.

این مسئله باعث میشه که کار شما برای به دست آوردن رتبه بهتر در این موتور جستجو راحت تر شود.

 

2- بک لینک

از محبوب ترین و البته خطرناک ترین کارهای سئو است.

بک لینک یعنی لینکی که از سایت دیگه به سایت شما داده می شود.

ایجاد بک لینک ترفندهای بسیار پیچیده و خاص خودش را دارد و در ایجاد و ساخت آن ها باید بسیار مراقب بود. زیرا بک لینک، هم میتونه باعث رسیدن شما به قله ی کسب و کار خودتان شود و هم باعث نابودی سایتتان.

پس هرگز بدون داشتن اطلاعات جامع و کامل دست به انجام چنین کاری نزنید و حتما از یک متخصص سئو کمک بگیرید.

 

3- تاثیر شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی می توانند با هدایت کاربران به سمت سایت و مقاله شما تاثیر مهم و حیاتی ای برای سایت شما و بهبود رتبه آن در موتورهای جستجو دارند. 

موقعی که شما تعداد فالوورهای زیادی در شبکه های اجتماعی داشته باشید و میزان مشارکت کاربران و رضایتشان زیاد باشد، می توانید آن ها را به سایت خودتان هدایت کنید و بازدید محتوا و یا میزان فروش خدمات و محصولات خود را افزایش دهید.


اگر شما هم راهکارهایی را برای سئو و بهبود جایگاه در موتورهای جستجو میشناسید، خوشحال میشویم که آنها را با ما در میان بگذارید.
 
 

 

 

Creator

4 Magazine posts

Comments
Somayeh Zonoubi 34 w

خیلی خوب بود