چیکار کنیم که موهامون گره نخوره؟

یکی از مشکلات کلافه کننده‌ای که ممکن است شما هم به طور روزانه و مداوم با آن روبرو شده باشید، گره خوردن موها است. موهای شما ممکن است به سبب دلایل بسیاری در هم تنید

 

 اگر موی صاف و لختی دارید به احتمال زیاد کمتر با این مشکل مواجه خواهید شد.گره‌های مو باعث می‌شوند موها در میان دندانه‌های برس و شانه گیر بیفتند و در اثر تلاش برای باز کردن این گره‌ها، مقدار زیادی از موهای شما نیز از ریشه جدا شده و بریزد. بنابراین گره خوردگی مو علاوه بر ایجاد کلافگی و بدحالتی، تشدید ریزش مو را نیز به دنبال خواهد داشت.

اما برای از بین بردن و خلاص شدن از شر این گره‌ها چه راهکاری وجود خواهد داشت؟ در ابتدا لازم است بدانید که گره خوردن موی سر شما یک بیماری نیست که با استفاده از قرص و دارو بتوانید آن را درمان کنید، بلکه باید با استفاده از روش‌ها و محصولات موجود، از به وجود آمدن آنها جلوگیری کنید. برای پیدا کردن بهترین روش ممکن جهت از بین بردن این گره‌ها، شما در ابتدا باید منشا تشکیل این گره‌ها را در موهای خود پیدا کنید و سپس با روش مناسب اقدام به پیشگیری از ایجاد آنها کنید.

 

علت به وجود آمدن گره‌های مو

 

موهای فر و مجعد

 

موهای فر و مجعد

 

 

موهای خشک و مجعد که به طور ژنتیکی و ارثی این حالت را دارند، به طور پیش فرض دارای کوتیکولی با سطح ناهموار هستند و پل‌های دی سولفیدی ساختار کوتیکولی آنها دچار شکست و زاویه می‌شود. در نتیجه این جنس مو به سبب حالت‌دار شدن و به طبع خشک شدن بیشتر، نسبت به سایرین بیشتر دچار گره خوردگی خواهد شد. بنابراین افرادی که موهایی از این جنس دارند، بیش از دیگران باید روتین مراقبتی مو داشته باشند و همیشه با استفاده از نرم کننده و ماسک‌های مراقبتی از حالت فر موهایشان مراقبت کنند.

 

استفاده از حالت‌ دهنده‌های گرمایشی مو

 

اگر از اتو مو، بابلیس و ... برای حالت دادن به موهای خود استفاده می‌کنید، لازم است بدانید که استفاده مداوم و طولانی مدت از این دست ابزارهای حالت دهنده‌ مو موجب از بین رفتن و ضعیف شدن چربی طبیعی موجود بر سطح کوتیکول‌های موی شما می‌شود، و خشکی بیش از حد مو و کف سر نیز باعث صدماتی مانند گره و خرد شدن موها خواهد شد؛ بعد از مدتی ناخواسته شما با انبوهی از موهای در هم تنیده و آسیب دیده مواجهید.

 

استفاده از سشوار برای خشک کردن مو

 

چنانچه بعد از حمام از باد گرم سشوار برای خشک کردن موهای خود استفاده می‌کنید، دست نگه دارید! باد گرم سشوار در طولانی مدت سبب آسیب شدید ساقه مو شده و در اثر از بین بردن چربی موجود در ساقه مو باعث خشک شدن و در هم تنیدن تارهای موی شما خواهد شد. اگر موهای فر، مجعد و در کل گره خورده‌ای دارید و برای خشک کردن آنها از سشوار استفاده می‌کنید، لازم است این کار را متوقف کنید و اجازه دهید موهایتان به خودی خود خشک شوند و بدین شکل از آسیب و گره خوردگی موهای خود جلوگیری نمایید.

 

 

خشک کردن مو با حوله

 

 

خشک کردن مو با حوله

 

 

یکی دیگر از جمله دلایلی که موجب ایجاد گره در موهای شما می‌شود، خشک کردن آنها با حوله است. اگر برای خشک کردن موهای خود، آنها را لای حوله به هم ماساژ می‌دهید باید بدانید که شما در واقع در حال فراهم کردن مقدمات گره خوردگی موهایتان هستید. برای جلوگیری از این مشکل، بعد از حمام موهایتان را لای حوله بپیچید و اجازه دهید خودشان خشک شوند. البته راهکار دیگری که برای رفع این مشکل پیش رو دارید، استفاده از کلاه حمام می‌باشد.
توصیه دیگری که در خصوص خشک کردن موهای بلند و خصوصا حالت دار می‌توانیم به شما داشته باشیم استفاده از یک تیشرت آبگیر قدیمی است. با کمک گرفتن از تیشرت برای خشک کردن موهایتان دیگر لازم نیست نگرانی بابت وز و گره مو داشته باشید.

 

 

روبالشی‌های نامناسب

 

جنس نامناسب روبالشی شما هم میتواند یکی از دلایلی باشد که موهایتان دچار گره‌ خوردگی می‌شوند. روبالشی‌هایی از جنس نخ پنبه، کتان و ساتن مصنوعی باعث ایجاد اصطکاک بسیاری بین تارهای مو و پارچه خواهند شد و با القای الکتریسیته، موجب در هم تنیدگی شدید تارهای مو می‌شود. بنابراین اگر روبالشی‌هایی از این جنس استفاده می‌کنید، پیشنهاد ما این است که آنها را با روبالشی و یا تکه پارچه‌ای از جنس ابریشم جایگزین کنید. راه حل دیگری که برای رفع این مشکل وجود دارد، استفاده از کلاه خواب‌هایی از جنس ابریشم می‌باشد که علاوه بر حفاظت موهای شما در برابر آلودگی‌ها، موجب جلوگیری از در هم تنیدگی آنها نیز خواهد شد.

 

استفاده از برس‌ فلزی برای صاف کردن مو

 

 

استفاده از برس‌ فلزی برای صاف کردن مو

 

از جمله عللی که موجب ایجاد و افزایش گره مو می‌شود، استفاده ازبرس‌های فلزی با دندانه‌های بسیار است که موهای فر، مجعد و خشک را بسیار بیشتر تحت تاثیر قرار خواهد داد. برای رفع این مشکل پیشنهاد می‌شود از شانه‌های چوبی با دندانه‌های بزرگ برای صاف کردن موهای خود استفاده کنید. این امر سبب کاهش در هم تنیدگی تارهای مو و همچنین کاهش احتمال موخوره زدن موهای شما خواهد شد.

 

استفاده بیش از حد از رنگ مو و دکلره

 

استفاده بیش از حد از رنگ مو و دکلره کردن غیر اصولی موها، همانطوری که حدس می‌زنید یکی دیگر از عواملی است که باعث می‌شود موهای شما دارای گره شوند. هرگونه بدرفتاری با مو، سبب خشک شدن و آسیب دیدن کوتیکول مو و همچنین از بین رفتن چربی طبیعی موهای شما خواهد شد. بنابراین برای جلوگیری از ایجاد مشکل، تا حد امکان از استفاده بدون اطلاع و خودسرانه این نوع مواد شیمیایی بر موهای خود جلوگیری کنید، و این کار را به یک متخصص بسپارید تا موهای شما از آسیب در امان بمانند.

 

بلند نگه داشتن مو

 

بسیاری از افراد اصرار بسیاری بر بلند نگه داشتن موهای خود دارند و به هیچ عنوان راضی به کوتاه کردن موهای خود، ولو آسیب دیده ، نمی‌شوند. امکان ایجاد گره و در هم تنیده شدن تار موها در این افراد بسیار بیشتر است و این امر به طبع ریزش مو و ضعیف شدن ساقه مو را نیز در پی خواهد داشت. بنابراین برای اجتناب از به وجود آمدن این مشکلات، توصیه می‌شود هر ماه دو تا سه سانت از پایین موهای خود را کوتاه کنید. مطمئن باشید این کار سبب حفاظت از موهای شما در برابر موخوره و گره خوردگی‌های کلافه کننده خواهد شد.

 

راهکار جلوگیری از گره خوردگی مو

 

تا این قسمت از مقاله، مهم‌ترین دلایلی را که موجب آسیب دیدن، خشک شدن و در نتیجه در هم تنیدن تارهای موی شما می‌شود را شرح دادیم. خود شما اکنون به راحتی می‌توانید دلیل گره خوردن موهای خود را کشف کنید و راهکار مناسب برای جلوگیری از این مشکل را با توجه به نیاز موی خود پیش بگیرید.

مهم ترین  قدم اما برای جلوگیری از گره خوردگی مو، استفاده از یک روتین مناسب برای موهایتان است.

استفاده از شامپوی مناسب، نرم کننده، ماسک مو، سرم تقویتی و انواع روغن های تقویت کننده مو را در برنامه مراقبتی موهایتان لحاظ کنید و نتیجه را ببینید.

در این قسمت، یک روتین موی کامل و موثر را به شما پیشنهاد کرده‌ایم و در ادامه با معرفی محصولاتی از بهترین برندهای موجود در بازار، شما را برای داشتن یک روتین فوق‌العاده جهت از بین بردن گره موها و همچنین محافظت از آنها و داشتن موهایی سالم و درخشان یاری خواهیم داد.

اولین قدم در داشتن یک روتین موثر و محافظت کننده مو، انتخاب یک شامپوی مناسب است که بتواند تا حد زیادی خواسته‌های شما را پوشش دهد. شامپو کراتینه بدون سولفات هیر واتر کامان، می‌تواند از بهترین انتخاب‌های ممکن برای شما باشد.
این شامپو به سبب اینکه فاقد سولفات است، از خشک شدن موهای شما جلوگیری خواهد کرد و با خاصیت آبرسانی فوق‌العاده خود سبب رفع خشکی و تقویت کوتیکول ساقه موهای شما می‌شود. نکته قابل توجهی که در مورد شامپوی هیر واتر از برند کامان وجود دارد، به کار بردن کراتین هیدرولیز شده در ترکیب آن است. هیدرولیز شدن کراتین سبب نفوذ عمقی و تاثیر بیشتر ماده کراتین بر تقویت و صاف شدن موها می‌شود و این شامپو را به یک لخت کننده قوی مبدل می‌کند که تاثیر بسزایی در کاهش درهم تنیدگی و گره‌های موی خواهد داشت.
همچنین خوب است بدانید که اگر موهای رنگ شده و آسیب دیده‌ای دارید، این شامپو علاوه بر کاهش خشکی و ترمیم موخوره و آسیب مو، موجب تثبیت رنگ مو و حفظ درخشندگی موهای شما نیز میشود.

 

نرم کننده‌ها یکی از نیازهای غیرقابل انکار موهای خشک، فر، وز و آسیب دیده به شمار می‌آیند که قرار دادن آنها در روتین مو، کمک بسیاری به حفظ سلامت و جلوگیری از در هم تنیدگی موهای شما خواهد کرد.

برای انتخاب نرم کننده مو بهتر است به دنبال نرم کننده هایی باشید که شامل مواد تقویتی افزوده هستند.

 

یکی از موثرترین محصولات موجود برای از بین بردن گره خوردگی تارهای مو و همچنین تقویت و حفاظت از ساقه مو در طول روز، استفاده از یک ماسک موی مناسب است. ماسک موها در طول روز بر سطح ساقه موی شما باقی خواهند ماند و با تغذیه و ترمیم آنها موجب جلوگیری از خشکی و آسیب تارهای مو می‌شوند.

 

از جمله کاربردی‌ترین محصولاتی که برای از بین بردن گره خوردگی مو استفاده می‌شود، می‌توان به سرم موها اشاره کرد. این محصولات که اغلب در قالب اسپری در بازار موجود هستند، علاوه بر کاربرد بینظیر و سریع خود برای رفع مشکل وزی و گره خوردگی مو، سبب تقویت و احیای موهای شما نیز خواهند شد. از بهترین برندهای سرم موی موجود در بازار می‌توان به سرم موی سریتا اشاره کرد. در هر زمان و مکانی که درگیر گره خوردگی مو شدید، کافی است چند پاف از آن را روی موهای خود اسپری کنید و سپس موهایتان را شانه کنید و شاهد تاثیر شگفت آور این محصول بی‌همتا در رفع گره خوردگی موهای خود باشید.

اما خوب است بدانید این سرم مو خواص خارق‌العاده دیگری نیز دارد که با تهیه آن، می‌توانید بسیاری از نیازهای موی خود را پوشش دهید.

 

یکی دیگر از راهکارهای بسیار موثر جهت از بین بردن گره خوردگی مو و همچنین محافظت و تقویت فولیکول‌ و کوتیکول‌های تارمو استفاده از روغن‌های گیاهی موجود در بازار است.

 

برگرفته از : https://rojashop.com/


هدیه کاظمی

28 Magazine posts

Comments