به تلخی زبان

غذا ها نقش به سزایی در سلامت ما انسان ها دارند؛ اما درباره افکار مان چطور؟ در این مقاله سعی می کنیم به تاثیر یکی از مواد غذایی تیره بر سلامت روان انسان ها بپردازیم.

 

می توان در هر مغازه ای پیدا کرد. دسر های مختلفی از آن ساخته می شود و پیر و جوان آن را دوست دارند. بله!!! شکلات. این سیاه شگفت انگیز با اینکه همیشه در دسترس بوده است اما هر روزه خواص جدیدی از آن کشف می شود...

 

لایه های خوش مزه تاریخ

 

کاکائو تاریخچه ای غنی در بین انسان ها دارد؛ درخت کاکائو با نام لاتین Theobroma cacao بومی آمریکای جنوبی، حوزه کارائیب و مکزیک است و بیش از ۱۱۰۰ سال توسط آزتک ها و قوم مایا کشت می شده است. آن ها از نوشیدنی کاکائو در مراسم های مذهبی خود استفاده می کردند و آن را "آب تلخ" می نامیدند.

 

موضوعی که جالب تر است ارزش بالای این دانه ها نزد مردم آزتک است. آن ها کاکائو را کالایی لوکس به حساب می آوردند و حتی در دوره ای به عنوان واحد پول استفاده می شد.

 

 

با گسترش قلمرو پادشاهی اسپانیا در زمین های بومیان، اولین برخورد اسپانیایی ها با امپراطوری آزتک شکل گرفت و دریادار هرناندو کورتز (Hernándo Cortés) اولین فردی بود که با کاکائو آشنا شد و آن را در سال ۱۵۲۹ میلادی به اروپا آورد. کاکائو تا اوایل قرن ۱۹ ام ماده غذایی گران قیمتی به حساب می آمد و تنها ثروتمندان از آن استفاده می کردند.

 

کاکائو با کت و شلوار امروزی

 

در سال ۱۸۲۸ بود که هلندی ها اولین بار کره کاکائو را استخراج کردند و در سال ۱۸۴۷ اولین شکلات به شکل امروزی توسط Joseph Fry و Henri Nestle به ثبت رسید. در سال ۱۹۰۴ اولین کارخانه شکلات سازی به طور رسمی افتتاح شد و شکلات بعد از جنگ جهانی دوم به تمامی کشور های جهان گسترش یافت.

 

 

شکلات تلخ اولین عضو خانواده شکلات ها است. در این شکلات برخلاف انواع شیرین آن، شیر و شکر بسیار کمی در آن به کار می رود و بیشتر از کره کاکائو استفاده می شود. استاندارد های تهیه شکلات تلخ در هر کشوری متفاوت است.

 

اما چرا درباره شکلات تلخ صحبت می کنیم؟ در مواقع این موضوع را شنیده ایم که شکلات -به ویژه شکلات تلخ- برای سلامت بدن بسیار مفید است و فعالیت حافظه و قلب را بهبود می بخشد. اما آیا می توان این ادعا را درباره سلامت روان نیز مطرح کرد؟

 

نورون ها

 

محققان دانشگاه کالج لندن تصمیم گرفتند تا تحقیقاتی در خصوص تاثیرات جانبی مصرف شکلات بر روی مغز انجام دهند. آن ها با استفاده از داده های پروژه NHANES ایالات متحده دریافتند کسانی که در ۴۸ ساعت از شبانه روز حداقل یک بار اقدام به مصرف شکلات تلخ می کنند تا ۷۰ درصد کمتر از سایرین به تکانه های ناشی از افسردگی دچار می شوند.

 

آن ها امیدوارند بتوانند تاثیر جداگانه هر نوع از شکلات بر ذهن و مغز انسان را بسنجند. این مقاله در مجله Depression and Anxiety به چاپ رسید.

 

شکلات و خلق و خو

 

سال هاست که از شکلات به عنوان بهبود دهنده خلق و خو در انسان ها شناخته می شود و اصطلاحا Psychoactive است. در این ماده، دو عامل آنالوگ یا مشابه با ساختار anandamine یافت شده دارای تاثیراتی مشابه تاثیرات خوردن شاهدانه دارد. علاوه بر آن، شکلات حاوی نوع خاصی از آمین ها به نام Phenylethyleamine است و به نظر می رسد باعث بهبود رفتار در شخص می شود.

 

محققان با استفاده از بررسی تغذیه بیش از ۱۳۰۰۰ نفر که از سال ۲۰۰۸ تحت نظارت بودند، به نتایج جالبی دست یافتند. در بین شرکت کنندگان، ۷.۶ درصد از کسانی که اصلا شکلات مصرف نمی کردند دارای علائم افسردگی بودند و در مقابل، تنها ۱.۵ درصد از مصرف کنندگان شکلات تلخ افسرده بودند. این عدد برای کسانی که شکلاتی غیر از شکلات تلخ مصرف می کردند، ۶.۲ درصد است.

 

 

در گزارشی دیگر مشخص شد کسانی که بالاترین سطح از مصرف شکلات را داشتند (۱۰۴ تا ۴۵۴ گرم در روز) ۵۹ درصد کمتر از سایرین به علائم ضعف خلق و خو و یا افسردگی دچار شده اند.

 

پرسش بی پاسخ

 

تا به اینجا مشخص شده است که شکلات را نمی توان در کاهش تکانه ها بی تاثیر دانست اما سوال این است که "رابطه بین افسردگی و مصرف پایین کاکائو چگونه است؟ آیا مصرف کم شکلات فرد را افسرده می کند یا تمایل فرد پس از افسردگی به شکلات کاهش می یابد؟"

 

دکتر Rabi ، سرپرست گروه تحقیقاتی معتقد است :"اگر به مردم بگوییم مصرف شکلات مفید است، آن مصرف خود را افزایش می دهند و به جای آن میوه و سبزیجات کمتری می خورند؛ در حالی که حتی تاثیر ورزش را نیز نباید نادیده گرفت."

 

 

جمع بندی

 

به نظر می رسد جامعه بیش از هر زمانی با عدم تعادل روحی و مشکلات ناشی از افسردگی روبرو است. قتل، زد و خورد، خودکشی و پرخاشگری بیشتر هر زمانی به خانواده ها نزدیک است و هنوز راه حلی جامع برای افزایش خشونت مطرح نشده است.

 

یکی از اولین و ساده ترین راه های خروج از این بحران، توجه بیشتر به تغذیه است. بایستی این آگاهی را به آحاد جامعه انتقال داده شود تا با استفاده از مواد ورودی به بدن، بستر برای آغاز بسیاری از ناهنجاری ها برچیده شود و جامعه ای سالم و با نشاط تر داشته باشیم.

 

منبع:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/da.22950


Ali Sharifi

45 Magazine posts

Comments
Yasmin 2 yrs

من عاشق شکلاتم ولی وقتی میخورم پوستم جوش می زنه!!