جعبه ابزار: اپلیکیشن‌هایی که شما را به ترک سیگار تشویق می‌کنند

روش‌های مختلفی برای ترک عادت سیگار کشیدن از سال‌های دور تا به امروز توسط کارشناسان و متخصصان ارائه شده است.

 

 روش‌های مختلفی برای ترک عادت سیگار کشیدن از سال‌های دور تا به امروز توسط کارشناسان و متخصصان ارائه شده است. اپلیکیشن ترک سیگار یکی از راه‌های به نسبت نوین برای ترک سیگار به شمار می‌رود که براساس تکنیک‌های روان‌شناسی و افزایش میزان آگاهی افراد توسعه یافته‌ است.

 

 یک اپلیکیشن ترک سیگار مناسب باید بتواند میزان پیشرفت کاربر را در طول زمان ارزیابی کند و در صورت نیاز، انگیزه لازم را برای ادامه دادن فراهم کند. همچنین بهره‌گیری از ابزارهای جانبی مثل بازی‌های کوچک و کوییزها می‌تواند حواس کاربر را پرت کند تا بتواند با هوس کشیدن دوباره سیگار مبارزه نماید. پیام‌های مرتبط با بهبود سلامت ناشی از ترک سیگار نیز جزئی جدایی‌ناپذیر از فرایند ترک سیگار محسوب می‌شود. در ادامه به برخی از برنامه‌هایی که چنین قابلیت‌هایی را درون خود جای داده‌اند، اشاره شده است.

 

 EasyQuit

 اپلیکیشن EasyQuit توانسته نمره بسیار بالایی از سوی کاربران اندروید و iOS دریافت کند. این برنامه قادر است اطلاعات مرتبط با روند ترک سیگار را ثبت کرده و جزئیات آن را جهت افزایش انگیزه به افراد نشان دهد. روزها و ساعت‌های سپری شده از آخرین سیگار، مقدار پول پس انداز شده و میزان بهبود سلامت فرد در طی زمان از جمله مواردی هستند که توسط اپ فراهم می‌شوند.

 

 برنامه EasyQuit دارای یک بازی داخلی است که بتواند حواس افراد را پرت کند و روحیه لازم برای مقابله با سیگار کشیدن در آن‌ها را تقویت نماید. دفترچه‌ای مخصوص نیز می‌تواند دفعاتی که کاربر هوس سیگار کشیدن کرده است را درون خود ذخیره کند. درون اپلیکیشن روشی جایگزین جهت ترک تدریجی سیگار نیز در نظر گرفته شده است و برای افرادی که نمی‌توانند به صورت ناگهانی اقدام به ترک کنند، مفید است. در طی زمان، نشان‌های مختلفی به کاربر اعطاء می‌شود که نقش انگیزشی دارند؛ اگرچه جامعه کاربری یا محلی برای گفتگوی افراد با یکدیگر درون اپلیکیشن وجود ندارد.

 نقدهای منتشر شده برای این برنامه به صورت کلی مثبت هستند؛ البته تبلیغات پاپ آپ آزاردهنده برای برخی افراد مزاحمت ایجاد می‌کنند. نسخه رایگان EasyQuit دارای امکانات پایه است اما نسخه پروی آن برخی قابلیت‌های اضافی همراه با حذف تبلیغات را با قیمت ۵ دلار ارائه می‌دهد.

 Get Rich or Die Smoking

 برنامه Get Rich or Die Smoking روی جنبه اقتصادی ترک سیگار تمرکز دارد و جزئیات بیشتری پیرامون میزان ذخیره پس انداز ناشی از ترک را فراهم می‌کند. اپ قادر است پس انداز کاربران را به دلار نمایش دهد و از ابزار داخلی جهت تبدیل ارزهای مختلف به یکدیگر نیز پشتیبانی می‌کند. ردیاب سلامت نیز از دیگر قابلیت‌های موجود در آن به شمار می‌رود.

 یکی از نقاط قوت اپلیکیشن گفته شده، بهره‌گیری از انجمن گفتگو است که کاربران در آن با دیگر در ارتباط هستند و نحوه خرج پس انداز حاصل از ترک سیگار را با هم مقایسه می‌کنند. این مسئله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا تحقیقات نشان داده‌اند که انگیزه مداوم برای ترک سیگار  عاملی بسیار ضروری و تعیین‌کننده محسوب می‌شود. ثبت فعالیت‌های معمولی از دیگر ویژگی‌های برنامه است که می‌تواند مسیر عادت‌های افراد را رهگیری کند. برخی کاربران شکایت‌هایی از عملکرد امکانات موجود در انجمن گفتگو و باگ‌های مرتبط با آن داشته‌اند؛ اما ارائه رایگان خدمات موجب شده است تا به طور کلی رضایت بالایی از برنامه وجود داشته باشد.

 Quit Genius

 اپلیکیشن Quit Genius براساس فرایند رفتار درمانی شناختی توسعه یافته است و برای کاربرانی مناسب است که تمایل دارند از تکنیک‌های مخصوص تراپی نیز در طی مسیر ترک سیگار بهره بگیرند. اگر سایر روش‌ها و برنامه‌های ترک سیگار پاسخگو نبوده است، این اپ می‌تواند جایگزین مناسبی به شمار برود. کاربر می‌تواند هدف اصلی خود را درون آن تعریف کند و سپس از تکنیک‌های مناسب برای دستیابی به آن بهره‌مند شود. 

 شمارشگر میزان پس انداز و سال‌های اضافه شده به عمر افراد،‌ از جمله مواردی هستند که در افزایش انگیزه کاربر تاثیرگذار خواهند بود. اگر هوس کشیدن سیگار کنید می‌توانید از فایل‌های صوتی و تمرین‌های تنفسی موجود در برنامه استفاده نمایید. در نسخه پریمیوم امکان چت کردن با مشاور شخصی ترک امکان‌پذیر شده است که می‌تواند برای برخی از افراد بسیار کمک بسزایی باشد.

 اطلاعات موجود در اپ Quit Genius بیشتر بر جنبه‌های روانشناسی ترک سیگار دلالت دارند. بازی‌های مبتنی بر دانش عمومی به شکل کوییز یکی دیگر از ویژگی‌های جالب داخلی برنامه است و می‌تواند اطلاعات افراد را پیرامون فرآیند ترک سیگار به چالش بکشد؛ قابلیتی که در سایر عناوین مشابه به ندرت دیده می‌شود. استفاده از تمامی امکانات با خرید اشتراک ماهانه ۴ دلار امکان‌پذیر خواهد بود.

 

 Smoke Free

 برنامه Smoke Free از تکنیک‌های تغییر عادت که کارایی آن‌ها توسط پژوهش‌های مختلف ثابت شده است، بهره می‌برد. روند پیشرفت کاربر به صورت نمودار درون اپ نمایش داده می‌شود و همراه با نکاتی جهت جلوگیری از لغزش خواهد بود. علاقه‌مندان می‌توانند به عنوان داوطلب در تحقیقات شرکت کنند تا شاید کمکی در زمینه ترک سایر افراد نیز کرده باشند. بیش از ۳۰ تکنیک و روش کاربردی درون آن وجود دارد که احتمال ترک موفقیت‌آمیز را افزایش می‌دهند.

 از جمله امکانات Smoke Free می‌توان به مربی ترک شخصی، رهیاب فرایند ترک، نشان‌های پاکی، دفترچه ثبت وقایع، محاسبه‌گر پس انداز و نمودارهای بهبود وضعیت سلامت اشاره کرد. همچنین اگر علاقه داشته باشید می‌توانید روند خود را با دوستان و آشنایان به اشتراک بگذارید. تمامی قابلیت‌های گفته شده به لطف پشتیبانی صورت گرفته توسط جامعه کاربری، به صورت رایگان قابل استفاده هستند. 


Firooze Hoseini

25 Magazine posts

Comments