به ما سلام نمی کند

ویروس ها همه جا هستند؛ روی کاغذ دیواری، زیر صندلی ها و حتی درون کفش مان!!! اما در بین ویروس ها، کسی است که کمتر دیده می شود...

 

گاهی اوقات نداشتن درمان برای یک بیماری به آنی بودن علائم وخیم آن بر می گردد و فرصت کافی وجود ندارد. در برخی موارد نیز داروی موثری برای پاتوژن بیماری وجود ندارد؛ اما در برخی موارد نیز زمانی متوجه بیماری می شوید که تقریبا به اواخر دوره بیماری زایی رسیده اید و دیگر هیچ دارویی نمی تواند شما را نجات دهد...

 

اولین قدم ها

 

سال ۲۰۲۱، چهلمین سالگرد آغاز اپیدمی ایدز در جهان است. اگر تاریخ را ورق بزنیم، در ۲۴ آوریل سال ۱۹۸۰ بود که بیماری با نام Ken Horne و مبتلا به بیماری ناشناخته و با علائم مشابه سارکوما کاپوسی به مراجع پزشکی گزارش شد و در سال ۱۹۸۱ مرکز کنترل بیماری ایالات متحده (CDC) اولین بیمار تایید شده ویروس HIV را اعلام کرد.

 

هر چند سابقه حضور این مهمان ناخوانده در زندگی انسان ها به سال ۱۹۵۹ و کشور کنگو می رسد، اما در مجموع ویروس HIV ویروسی "جوان" شناخته می شود؛ با وجود اینکه اکثر ویروس ها پس از ظهور انسان در طبیعت به وجود آمده اند و سابقه خلقت بعضی از آن ها به صد هزار سال می رسد، گزارش ها از توالی یابی ژنتیکی ویروس HIV حاکی از آن است که مبدا پیدایش آن به اواسط قرن دوازدهم میلادی بر می گردد و هنوز به هزار سال هم نرسیده است.

 

 

تیز کردن شمشیر ها برای مبارزه

 

با وجود اینکه اولین داروی antiretroviral نیز در سال ۱۹۸۷ و با نام AZT به بازار معرفی شد، دهه ۹۰ میلادی را باید دهه "فوران" این ویروس نامید. شرکت های بزرگی برای تحقیق و پژوهش در زمینه ایدز شروع به فعالیت کردند و البته ناگفته نماند بسیاری از شرکت های بیمه نیز حاضر به بیمه کردن مشتریان خود در قبال HIV نبودند.

 

سال ها اطلاع رسانی، حمایت از جامعه معتادان و افزایش بهداشت فردی و جنسی جامعه سبب شد تا در سال های آینده تعداد مبتلایان جدید رو به کاهش بگذارد و افراد بیشتری با وجود بیماری به زندگی ادامه دهند.

 

 

در خصوص ویروس HIV دو نکته حائز اهمیت است؛ اول اینکه دوره کمون این بیماری بسیار طولانی است و ممکن است فرد تا ۱۵ سال بعد از ورود ویروس به بدن، علائمی نداشته باشد. دومین موضوع که جالب تر است، دلیل مرگ بیمار است. بیشترین دلیل فوت بیماران نه به خاطر خود ویروس بلکه به خاطر سایر عفونت هایی است بیمار می گیرد.

 

آخرین یافته ها

 

چگونه بر این اپیدمی غلبه کنیم؟ دانشمندان سال ها است می دانند سلول های هدف این ویروس، لنفوسیت های T نوع CD4+ هستند؛ سلول هایی که در ایجاد ایمنی سلولی و سلول های خاطره نقش دارد و کاهش آن ها سیستم ایمنی را در برابر پاتوژن ها آسیب پذیر می سازد. اما داده های فعلی کافی نیستند.

 

در یک پژوهش انجام گرفته توسط تیم تحقیقاتی دکتر Roan سعی شده است از زاویه ای دیگر به این موضوع نگاه شود. در این روش از ۱۱ نفر درخواست شده تا داوطلب دریافت ویروس شوند و وضعیت آن ها برای چند روز تحت نظر بررسی شود. 

 

بسیاری از داده های بیماری ایدز به صورت in vitro یا آزمایشگاهی به دست آمده و کمتر کسی جرعت کرده تا HIV را در محیط واقعی بدن انسان دنبال کند. برای کاوش ویروس در این پژوهش از تکنولوژی CyTOF/PP-SLIDE استفاده است. با استفاده از این تکنولوژی می توان به سادگی شجره نامه سلول های درگیر در عفونت را شناسایی نمود.

 

 

مرگبار تر از قبل

 

پیش از این در پژوهش های آزمایشگاهی ثابت شده بود که ویروس HIV به گروهی خاصی از سلول های CD4+ T Lymphocyte به نام Tfh گرایش دارند اما پژوهش Roan نشان داد تهاجم این ویروس ها تنها به این گروه از سلول ها محدود نیست و سایر گروه ها نیز می توانند آماج حملات ویروس قرار بگیرند. دکتر Roan معتقد است "کشف این حقیقت می تواند نگرش دانشمندان به ایدز را ۱۸۰ درجه تغییر دهد. دیگر نمی توان این ویروس دقیقا از نقطه ای کار خود را شروع می کند و به نظر می رسد برخی چیز ها تصادفی است."

 

یافته دیگر این پژوهش، تغییراتی است که در گلبول های قرمز رخ می دهد. نتایج نشان می دهد سطح سلول های گلبول های اکسیژن رسان بدن پس از آلوده شدن بدن با HIV عوض می شود و الگوی خون رسانی تغییر می کند.

 

با کشف یافته های جدید، گروه های پژوهشی این بار در تلاش هستند تا آنالیز هیستولوژی تمامی سلول های موجود را به دست بیاورند و به دنبال رصد پروتئین هایی باشند که در بافت ها پس از ورود ویروس ساخته می شوند.

 

 

جمع بندی

 

 AIDS بیماری است که تنها یک نفر به طور رسمی و کامل درمان شده و به نظر می رسد برای مشاهده نفر دوم در آینده نزدیک نیاز به یک معجزه است اما به نظر می رسد تکه های پازل گایدلاین درمانی HIV به آرامی در حال جمع شدن هستند و باید به آینده بیشتر امیدوار باشیم.

 

منبع:

https://www.cell.com/cell-reports/fulltext/s2211-1247(21)00354-5?


Ali Sharifi

45 Magazine posts

Comments
Shiva Azadeh 2 yrs

ممنون، خیلی جالب بود