بروجن Boroujen
بروجن Boroujen

بروجن Boroujen

@boroujen
1 y ·Translate

پل کره‌ بس در جنوب روستای گردبیشه، از توابع شهرستان بروجن، در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. قدمت این پل به دوره پهلوی بازمی‌گردد و در سال‌های اخیر پلی بتونی در ارتفاع کمی بالاتر از آن، ساخته شده است. پل کره ‌بس در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۸۷، با شماره ثبت ۲۳۸۱۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

#گردشگری #سفر #جاذبه #معماری #پل

image
1 y ·Translate

امامزاده حمزه علی در نزدیکی روستای کلبی بک از توابع شهرستان بروجن (۳۵ کیلومتری بروجن) و بالای کوهی مرتفع واقع شده است و نسب آن با پنج واسطه به امام سجاد (ع) می‌رسد. این امامزاده از قطب‌های مهم سیاحتی و زیارتی استان چهارمحال و بختیاری محسوب می‌شود و با قرارگیری در موقعیتی مرتفع و برخورداری از آب‌و هوای عالی و چشم‌انداز زیبا، پذیرای بیشترین زائر در استان است. همچنین بقعه حمزه علی یکی از توسعه‌یافته‌ترین امامزاده‌های کشور به‌شمار می‌رود و دارای امکاناتی همچون شهربازی، بازارچه، فضای سبز گردشگری و سرویس‌های بهداشتی است. با قدمتی که به دوره تیموریان تا دوره قاجار بازمی‌گردد، بنای امامزاده در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۳۸۲، با شماره ثبت ۸۲۲۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

#گردشگری #سفر #معماری #تاریخی #جاذبه

image
1 y ·Translate

قلعه‌ ضرغام‌السلطنه (قلعه فرادنبه) یکی از قلعه‌های تاریخی استان چهارمحال و بختیاری و مربوط به دوره‌ قاجار است. این قلعه از جاهای دیدنی بروجن به شمار می‌رود و در فرادنبه در ۵ کیلومتری شرق بروجن قرار دارد.

رضاقلی‌خان ایل‌بیگی پدر ضرغام‌السلطنه در زمان حکومت خود، در این محل قلعه‌ای ساخت که به «قلعه‌کهنه» معروف است. قلعه ابتدا ساختمانی در بخش شرقی و مهمان‌سرای خوانین بختیاری بوده‌ که از سوی عموها و پدر به حاج ابراهیم‌خان ملقب به ضرغام‌السلطنه واگذار شد و ایشان هم بعدها در کنار این قلعه، بخش جدیدی در ضلع غربی به آن اضافه کرد که به قلعه‌ ضرغام‌السلطنه معروف است. زمان ساخت این قلعه بر اساس کتیبه‌ آجری کنار دروازه‌ اصلی آن مربوط به سال ۱۲۷۹ هجری قمری (دوره‌ قاجار) است و حدود ۱۶۰ سال قدمت دارد.

#گردشگری #سفر #جاذبه #تور #تاریخی

image